Intel Xe GPU : عملکرد و مشخصات پردازنده گرافیگی جدید اینتل Xe

هر GPU برحسب ساختار فیزیکی خود، میتواند آیتمهای متفاوتی در این بخش داشته باشد. این روشها روی ویندوز کاربرد دارند و هر کاربر مبتدی نیز میتواند به راحتی آنها را انجام دهید. و نسخه قدرتمند Intel Xe با قیمت 512 یورو و هشت برش مجزا از گرافیک را ارائه می کند ، و می تواند آن را به یک پردازنده گرافیکی بسیار قدرتمند تبدیل کند. گرافیک Intel Xe نمایانگر اولین حضور اینتل در پردازنده گرافیک پس از مدت ها غیب است . اینتل قول داده است که گرافیک های Tiger Lake عملکرد GPU های Ice Lake فعلی خود را دو برابر می کند و این نشان دهنده کارت مجزا سطح ورودی با عملکرد بازی 60 فریم بر ثانیه با کیفیت 1080 پیکسل است. اما بیایید به گذشته نپردازیم ، این یک آینده عالی برای اینتل و گیمر های حرفه ای رایانه های شخصی است . شرکت NVIDIA کارت گرافیکی Nvidia را با نام تجاری GeForce به بازار عرضه میکند و در حال حاضر دارای دو طرح نامگذاری GTX و RTX است. NVIDIA آخرین کارت گرافیک AGP خود را با سری GeForce 7 منتشر کرد.

در مورد عملکرد بالقوه کارت های گرافیکی جدید اینتل چیزهای زیادی شناخته نشده است ، اما پردازنده های گرافیکی نسل 11 با قیمت 64 یورو قادر به بازی با کیفیت 720p هستند. ابتدا روی Computer/This PC راست کلیک کرده و گزینه Manage را به منظور باز کردن برنامه Computer Management انتخاب کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر، میتوانید روی Video Adapter کلیک کرده و سپس روی نام کارت گرافیک خود دوبار کلیک کنید. شما میتوانید به سادگی هرچه تمامتر، اطلاعات کارت گرافیک و دیگر سختافزارهای موجود را از طریق Device Manager مشاهده کنید. به همین دلیل است که یک گیمر به خرید «کارت گرافیک گیمینگ» نیازمند است. بسیاری از سیستمها دارای کارت گرافیک داخلی هستند اما اضافه کردن یک کارت مجزا باعث بهبود کیفیت بازیها میشود، به همین خاطر باید بدانید که کدام نوع کارت گرافیک برای سیستم شما مناسب است. در ویندوز ۱۰ شما میتوانید اطلاعات GPU و جزئیات استفاده خود را از طریق تسک منیجر و به شیوه متفاوت بررسی کنید. در این بخش میتوانید مدل کارت گرافیک خود را مشخص کنید. اکثر مردم معمولا نیازی به دانستن مدل کارت گرافیک سیستم خود ندارند، اما هنگامی که مشکلی را تجربه کرده و نیاز به عیب یابی در سیستم داشته باشند، این اطلاعات اهمیت پیدا میکند.گیمرها، ادیتورها و سایر کاربرانی که ارتباط بیشتری با GPU دارند، برای دانستن نوع و مدل کارت گرافیک خود در رایانههای شخصی، میتوانند از چندین روش مختلف استفاده کنند.

در بین این روشها نرمافزارهایی را نیز به شما معرفی خواهیم کرد که اطلاعات جزئیتر و دقیقتری را به شما ارائه خواهند داد. برنامه از ویندوز ۷، ۸ و ۱۰ پشتیبانی میکند و اطلاعات مختلفی از کارت گرافیک شما را ارائه خواهد داد. شما میتوانید برای مراجعه به این صفحه از روش دیگری نیز استفاده کنید. ایسوس اولین شرکتی است که طراحی ۱۰۰٪ بدون گرد و غبار را در تولید محصولاتش به کار گرفته و همین موضوع دوام کارت گرافیک را به میزان قابل توجهی افزایش داده است؛ اگرچه این پردازنده گرافیکی کمی گرانتر از سایر برندهاست، اما به معنای واقعی عملکرد بالایی دارد. اگر چندین پردازنده گرافیکی در سیستم خود دارید، میتوانید کنترل کنید که کدام GPU برای انجام بازی مورد استفاده قرار میگیرد و این اطلاعات در ویندوز ۱۰، از طریق برنامه Setting نیز قابل دسترسی است. برای مثال یک لپ تاپ با پردازنده گرافیکی اینتل کم مصرف برای استفاده باتری و یک کارت گرافیک انویدیا پرقدرت نیز برای استفاده هنگام اتصال به اینترنت یا بازی مورد استفاده قرار میگیرد. این اطلاعات بهصورت تجمیع شده در اختیار شما قرار میگیرد و حتی میتوانید نسخههای متنی و تصویری از آن را ذخیره کنید. در این برنامه میتوانید اطلاعاتی از سختافزاراهای به کار رفته در سیستم را بهصورت خلاصه یا کامل مشاهده کنید.

بازیهای کامپیوتری امروزی واقعیتر و پیچیدهتر از هر زمان دیگری هستند و افزایش عملکرد کارتهای گرافیکی گیمینگ مدرن هم پاسخی به گیمرهایی است که خواستار بازیهای زیباتر و پیچیدهتر هستند. به لطف بازیهای کامپیوتری، تقاضا برای خرید کارت گرافیک اکسترنال و کارت گرافیک گیمینگ افزایش یافته است. بنابراین با افزایش قیمت Intel Xe شاهد افزایش عملکرد بهتری خواهید بود که میتوانند با دیگر پردازنده های گرافیک بازار رقابت کنند . افرادی که از نسخههای قدیمی ویندوز، همچون ویندوز ۷ استفاده میکنند، میتوانند این اطلاعات را در DirectX Diagnostic Tool مشاهده کنند. هر یک از واحدهای اجرایی اینتل شامل یک جفت واحد منطق حسابی (ALU) است که هم از نقطه شناور و هم عملکرد صحیح پشتیبانی می کنند ، در حالی که هسته های Nvidia CUDA شامل یک FP ثابت و یک واحد INT هستند. این آرایش 8 × 8 چیزی است که به 64 GPU Ice Lake با 64 واحد اجرایی کامل معرفی شده است . برخی از کارتهای گرافیک PCI Express این قابلیت را دارند که پردازش گرافیکی را با کارت گرافیک دیگری به اشتراک بگذارند.

این کارت گرافیک وظیفه رندر کردن تمام افکتهای واقعی بازیها را با FPS بالا بر عهده دارد. لپتاپهای گیمینگ برای انجام بازیها طراحی شدهاند و بازیهای جدید نمیتوانند بر روی کارت گرافیکهای استوک اجرا شوند. کارتهای AGP امروزه بهطور گسترده در دسترس نیستند، زیرا با PCI Express جایگزین شدهاند و اکثر سازندگان سختافزار دیگر از پورتهای AGP در سیستمهای خود استفاده نمیکنند. اکثر کامپیوترهای ارزان قیمت به جای کارتهای گرافیک جداگانه دارای گرافیک داخلی هستند. این برنامه قادر است که اطلاعاتی همچون نام دقیق کارت گرافیک را در قسمت GPU به شما نشان دهد. ما در این مطلب قصد داریم که روشهایی را برای مشاهده اطلاعات این قطعه سخت افزاری با شما درمیان گذاریم. و ما انتظار داریم با قیمت های 128 یورو ، 256 یورو و 512 یورو برای نسخه های معمولی، میان رده و سطح بالا وارد بازار شوند. کارت گرافیک نوعی آداپتور نمایشگر یا کارت ویدئویی است که در کامپیوتر و لپتاپ نصب میشود تا دادههای گرافیکی را با وضوح بالا در رنگ و ظاهر کلی نمایش دهد.

GTX خط استاندارد NVIDIA است، در حالی که کارتهای RTX شامل سختافزار اختصاصی برای اجرای مجموعه ویژگیهای بازی RTX این شرکت مانند نور، بازتابها و سایهها در آنها است؛ همچنین کارت گرافیک RTX وضوح تصویر و FPS یا فریم در ثانیه را سایت mygpu نیز بهبود میبخشد. روش دیگری که برای فهمیدن مدل کارت گرافیک وجود دارد، استفاده از نرمافزارهای اختصاصی هر کدام از سازندههای کارت گرافیک است. از این برنامه میتوانید برای مشاهده مدل کارتهای گرافیک ATI و انویدیا استفاده کنید. در زیر این تب، میتوانید نوع خاص کارت گرافیک و سایر اطلاعات آن را مشاهده کنید. در واقع کارت گرافیک یک برد مدار چاپی است که دارای پردازنده، رم و سایر قطعات است. اگر قرار است یک کارت گرافیک اضافی را جایگزین کارت گرافیک فعلیتان بکنید، این قطعه داخلی باید در بایوس کامپیوتر غیرفعال شود، زیرا نمیتوانید آن را به صورت فیزیکی حذف کنید. فراموش نکنید که این روشها برتری خاصی نسبت به همدیگر ندارند و شما هرطور که راحت بودید میتوانید از آنها استفاده کنید. روشها معمولا روی ویندوزهای مختلف یکسان هستند و با یک تفاوت جزئی میتوانید به آنها دسترسی داشته باشید. تعدادی کارت گرافیک دیگر مانند کارتهای گرافیک استاندارد PCI، VESA local bus و ISA وجود دارند که امروزه چندان مورد استفاده قرار نمیگیرند.کارتهای فوق قادر به پشتیبانی از نسخههای فعلی ویندوز نیستند.

در این بخش، پنجره مربوط به کارت گرافیک شما باز میشود. همچنین در خصوص قیمت کارت گرافیک گیمینگ و تاثیر آن بر انتخاب شما صحبت خواهیم کرد. اطلاعات زیادی راجع به فناوری گرافیک Xe فاش نشده است ، علاوه بر این که آن را X-E تلفظ می کند ، و همچنین پردازنده گرافیکی اینتل Xe با و وجود پردازنده اینتل Xeon یکسان نیستند . برخی می گویند گرافیک اینتل Xe با قیمت 128 یورو تقریباً عملکردی مشابه با گرافیک GTX 1650 خواهد داشت ، و همچنین با گرافیک اینتل Xe با قیمت 256 عملکردی مشابه با گرافیک های RTX 2060 و 2060 Super قرار دارد. نسخه قدرتمند اینتل Xe که 512 یورو قیمت دارد عملکردی مشابه با Nvidia RTX 2080 Ti دارد . از این به نظر می رسد اینتل Xe پردازنده گرفیک مجزا اولیه DG1 یک نسخه کم مصرف با همان آرایش اساسی به عنوان تراشه یکپارچه در پردازنده های آینده Tiger Lake خواهد بود. برخی از افراد سریعترین کارت گرافیک را میخواهند، برخی دیگر قیمت روز کارت گرافیک برایشان اهمیت دارد و بسیاری به دنبال بهترین کارت با قیمت بالا هستند. قیمت کارت گرافیک گیمینگ میتواند کمی بالا باشد، اما در هر صورت عملکرد فوقالعادهای را در نمایشگرهای QHD و 4K ارائه میدهند، همانطور که در استوک RTX 3060 و کارت گرافیک AMD سری Radeon کیفیت بالایی را شاهد هستیم.

بسته به نسل کارت گرافیک AMD که روی سیستم خود استفاده میکنید و البته نسخهای که استفاده میکنید، میتوانید از یکی از برنامههای Radeon Software و AMD Catalyst Control Center استفاده کنید. گیمرها از اهمیت کارت گرافیک بیشتر اطلاع دارند، چرا که اجرای صحیح و بهینه یک بازی قدرتمند، به کارت گرافیک سیستم بستگی دارد و در صورتی که یک GPU مناسب نداشته باشیم، یقینا باید قید آن بازی را زده یا در تنظیمات گرافیکی بسیار پایینی آن را تجربه کنیم.شما نیز میتوانید نظرات خود را در مورد این مقاله با ما درمیان گذارید. برخی از این برنامهها درواقع درایور نصب کارت گرافیک هستند، اما در کنار آن اطلاعات کاملی از مدل و نسخه سازنده نیز به شما ارائه میکنند. این برنامهها دارای رابط کاربری جذابی هستند و مدلهای مختلف کارت گرافیک AMD توسط آن قابل شناسایی است. شما بنا به سیستمعامل ویندوز خود، میتوانید از هر کدام از این روشها برای پیدا کردن مدل کارت گرافیک خود استفاده کنید. قیمت برخی کارتهای گرافیک کمی بالاست اما این باعث نمیشود که نتوانید اقدام به خرید کارت گرافیک گیمینگ مناسب کنید.

نحوه طراحی گرافیکی فعلی اینتل Xe به این معنی است که از تعدادی واحد اجرایی (EU) تشکیل شده است که در گروه های هشتگانه با برخی منابع مشترک قرار گرفته اند ، که هر کدام از این گروه ها دارای هشت زیر مجموعه برای تشکیل یک بخش کامل ، که در حافظه نهان L3 به اشتراک گذاشته شده است ، جمع شده اند. تسک منیجر ویندوز ۱۰، میزان استفاده از GPU شما را در این بخش نشان میدهد و همچنین میتوانید میزان استفاده از GPU را به تفکیک برنامهها مشاهده کنید. نام سازنده و مدل GPU را میتوانید در گوشه سمت راست و بالای پنجره مشاهده کنید. ابتدا در فضای کلی از دسکتاپ کامپیوتر خود راست کلیک کرده و گزینه Screen resolution را انتخاب کنید. R استفاده کرده و عبارت Run را تایپ کنید. شما میتوانید روی منوی استارت ویندوز کلیک کرده و عبارت Device Manager را تایپ کنید. مدل کارت گرافیک هنگام عیب یابی کامپیوتر لازم و ضروری است، اما فارغ از آن میتوانید برای بررسی کارت گرافیک مخصوص بازی و قوی یا ضعیف بودن آن نیز استفاده کنید. به این معنا که سطح پایین گرافیک اینتل به واحدهای اجرایی گرافیک ای ام دی Core Next یا Navi RDNA نزدیکتر است .

کارت گرافیک AMD در طول سالها به جزء قیمت مناسب آن، برترین رقیب اینتل نیز بوده است. همه چیز به خود کاربر بستگی دارد تا از یکی از این روشها استفاده کند. کنترل پنل انویدیا نیز گزینههای لازم برای تنظیم چنین مواردی را در اختیار کاربر قرار داده است. حتی اگر بتوانید چنین کاری انجام دهید، باید تنظیمات گرافیکی پایینتری را برای آنها تنظیم کنید. برخی از کامپیوترها از کارت گرافیک آنبورد هستند که مصرف برق پایینتری داشته و حالت یکپارچهتری نسبت به دیگر انواع کارت گرافیک دارد. اگرچه ممکن است خرید کارت گرافیک گیمینگ آسان به نظر برسد، اما انتخاب بهترین کارت گرافیک اصلا شوخی نیست زیرا قیمت کارت گرافیک گیمینگ به هر حال بر تصمیمات شما تاثیر خواهد داشت. هنگامی که کامپیوتر جدیدی خریداری میکنید، ممکن است از مدل کارت گرافیک سیستم خود اطلاع نداشته باشید. آیا شناخت مدل کارت گرافیک از طریق سخت افزار امکان دارد؟ بعد از باز شدن پنجره Run، میتوانید عبارت msinfo32 را تایپ کرده و مستقیما به System Information راه پیدا کنید.