بررسی Intel Iris Xe Graphics

این موضوع رقابت با سازنده پردازنده رقیبش یعنی AMD را جنجالی تر می کند، زیرا این کمپانی مدت زیادی است که روی تعداد هسته و رشته بیشتر ( به عنوان عملکرد کلی بهتر و قدرت بیشتر) در پردازنده هایش مانور می دهد. این رقابت با در نظر گرفتن اینکه یکی کارت گرافیک مجزاست و دیگری نیست، تحسین برانگیز است. معمولا انتخاب به این صورت بوده که کاربر باید بین کارآیی بالای گرافیکی (با یک پردازنده گرافیکی مجزا وقدرتمند) و طول عمر باتری بیشتر(با پردازنده گرافیکی مجتمع درون چیپست یا سی پی یو) یکی را انتخاب کند. با این اتفاق احتمالا تعداد افرادی که می توانند بدون لپ تاپ گیمینگ یا سیستم دستکتاپ با گرافیک مجزا استریم کنند هم افزایش خواهد یافت. این مورد برای آزمایش کردن دشوارتر است، اما ویدئویی نمایش داده شده که با استفاده از گرافیک جدید اینتل در حین بازی کردن COUNTER STRIKE : GLOBAL OFFENSIVE و استریم کردن آن در پلتفرم DISCORD به وسیله نرم افزار OSB در لپ تاپ های سبک و باریک ، نرخ فریم حدود 2 برابر افزایش یافته است. این بازی ها با تنظیمات گرافیکی حداکثری اجرا نشده اند (اینتل در جای دیگر گفته که تنظیمات “متوسط” معیار این نمایش بوده است) اما در حقیقت نمایانگر بازی های واقعی و محبوب با کیفیت full HD (1080×1920 یا همان 1080 p) هستند.

Iris Xe Max محصولی آشنا به نظر میرسد. اینتل میگوید کارت گرافیک مجزای Xe Max بهطور ویژه برای کسانی کاربرد دارد که مشغول تولید محتوا هستند و مزیتهایی خاص برای آنها به همراه میآورد. نمودار زیر نشان دهنده تقابل رو در رو دو گرافیک یکپارچه اینتل و AMD باز هم در عناوین مختلفی از بازی هاست که از پردازنده های i7 1185G7 تایگر لیک Tiger Lake با گرافیک جدید Iris Xe و RYZEN 4800U به ثبت رسیده است. در این سیستم یک پمپ کوچک در قسمت بالای CPU نصب میشود که یک مایع مخصوص (معمولا این مایع ترکیبی از آب مقطر و یک مایع هادی حرارت است) را در لولههای کوچک و انعطافپذیری که در یک حلقه بسته قرار دارند، به گردش در می آورد و حرارت پردازنده از طریق یک تکه فلز مس که در زیر پمپ قرار دارد، به مایع انتقال داده میشود. Interface (پایه نگهدارنده): این بخش در کارتهای گرافیکی نقش نگهدارنده، برقرسانی به برد و انتقال اطلاعات دارد.

قابلیت Deep Link به پردازندهی گرافیکی مجتمع تراشههای اینتل امکان میدهد شماری از وظایف کاری ساده را پردازش کنند تا وظیفهی پردازشهای گرافیکی اصلی و سنگینتر بر عهدهی Xe Max باشد. گویا Iris Xe می تواند عملکردی مشابه یا بهتری از پردازنده گرافیکی GeForce MX350 Nvidia داشته باشد. پروژه Xe قرار است چندین مسیر را در پیش بگیرد و باید دید که آیا این غول چیپ سازی می تواند به سراغ تولید گرافیک های مجزا برای دستگاه های قابل حمل نیز برود یا خیر. مدتی پیش اعلام شد اینتل روی کارت گرافیک Xe-HPG با رهگیری پرتو و پشتیبانی از حافظه GDDR6 کار میکند؛ Xe-HPG قرار است کارت گرافیک بسیار قدرتمندی باشد. اینتل اعلام کرده است که Iris Xe در پردازنده های Core i5 و i7 گنجانده خواهد شد. اینتل اعلام کرده است نسخهی دسکتاپ پردازندهی گرافیکی جدیدش را در نیمهی نخست سال آیندهی میلادی عرضه میکند. گرافیک ایریش ایکس ای اینتل در این رقابت برنده مطلق نیست، اما این دو مدعی در قسمت هایی پیروز شده و قسمت هایی را نیز بازنده بوده اند.

اینتل با نمایش قدرت گیمینگ و بهبود عملکرد کلی گرافیک های یکپارچه با پردازنده های جدید Tiger Lake، این نکته را خاطر نشان کرد که تعداد هسته و رشته ها تنها عامل موثر برای معیارسنجی پردازنده نیستند. ما نام کارت گرافیک را شنیدهایم و ماهیت کلی کار آن ها را میدانیم. البته خود ما هم باید بعد از دستیابی به لپ تاپ های تایگر لیک با گرافیک های Iris Xe این بنچمارک ها در عملکرد 3 بعدی را تایید کنیم. لازم به ذکر است که پل کردن کارتهای گرافیکهای Nvidia و AMD هر کدام شرایط منحصربهفرد خود را دارند و این شرایط با یکدیگر متفاوتاند. کسانی که با کامپیوتر خود بازی میکنند و قصد دارند بهترین کارت گرافیک ممکن را خریداری کنند باید هزینه بیشتری را پرداخت کنند. Graphic Co-Processor: کارتهایی از این نوع قادر به انجام هر نوع عملیات گرافیکی بدون کمک گرفتن از پردازنده اصلی کامپیوتر می باشند.

کارتهای گرافیک در انواع مختلفی در بازار موجود هستند که بسته به نوع کاربری آنها در قیمتهای مختلفی به فروش میرسند. سیستمهای خنککننده مایع حلقه بسته (Closed Loop Liquid Cooling / CLC / AIO): روش کار این سیستم خنکسازی شبیه به رادیاتور خودرو است. پردازندهی گرافیکی مجزای اینتل مزیت ویژهای دارد؛ Iris Xe Max میتواند وظایف کاری را با پردازندهی گرافیکی مجتمع (iGPU) تراشهی دستگاه به اشتراک بگذارد تا قدرت گرافیکی دستگاه، ترکیب قدرت پردازندهی گرافیکی مجزا و پردازندهی گرافیکی مجتمع باشد. قابلیت Deep Link همچنین سیستم تحویل انرژی دستگاه را مدیریت میکند تا انرژی کافی و بهینه به دو پردازندهی گرافیکی و پردازندهی مرکزی ارائه شود. در همین وظایف کاری است که قابلیت بهاشتراکگذاری قدرت با نام Deep Link که توسط اینتل طراحی شده است به کار میآید. در لپ تاپهایی که گرافیک قابل تغییر دارند سیستم عامل برحسب نیازهای پردازشی بین گرافیک مجزا و گرافیک مجتمع سوییچ میکند تا اولا قدرت پردازش گرافیکی در هر لحظه، متناسب با نیاز نرمافزارها بوده و ثانیا مصرف انرژی تا حد امکان پایین نگه داشته شود. قدرت پردازنده گرافیکی مجتمع برای کاربردهای عادی که به پردازش سه بعدی سنگینی نیاز ندارند جوابگو است ضمن اینکه انرژی بسیار کمتری نسبت به پردازنده گرافیکی مجزا(Dedicated Graphics) مصرف میکند.

این مصرف انرژی روی طول شارژ باتری لپتاپ تاثیر مستقیم میگذارد. هیت سینک (Heat sink): یک قطعه فلزی از جنس فلزهایی با رسانای گرمایی بالا مثل مس و آلومینیوم است که روی پردازندهها یا چیپها یا هر چیپ دیگری که در اثر پردازش اطلاعات گرما تولید میکند قرار داده میشود تا سطح تماس پردازنده و چیپست را با محیط اطراف بیشتر کند و به پردازنده امکان دفع گرمای بیشتری را بدهد تا پردازنده بیشتر از حد استاندارد گرم نشود. در کل وظیفه هیت سینک تبادل حرارت (دفع گرما) است. Iris Xe Max نخستین پردازندهی گرافیکی مجزای مبتنی بر معماری Xe است که بهطور ویژه برای لپ تاپ های باریک و سبکوزن ساخته شده و بههمین دلیل نباید انتظار قدرت گرافیکی زیادی از آن داشته باشید اما در عین حال کارآمد است. در عین حال پردازنده های Tiger Lake Core i3 با Intel UHD Graphics سازگار خواهند بود. Graphics Accelerator: کارتهایی از این نوع قادر به انجام هر نوع عملیات گرافیکی بدون کمک گرفتن از پردازنده اصلی کامپیوتر می باشند. برای مخلوط کردن این دو مزیت، کاربر یک انتخاب دیگرهم دارد و آن خرید لپتاپ با گرافیک قابل تغییر (Switchable Graphics) است. بازگشت رسمی اینتل به بازار کارتهای گرافیک مجزا خبری هیجانانگیز است و قطعا هرچه زمان بگذرد، حضور پررنگتری در این بازار خواهد داشت.

اگر این اعداد درست باشند، گرافیک های یکپارچه جدید برای کسانی که لپ تاپ های گیمینگ با گرافیک مجزا ندارند یا از پس خریدش برنمی آیند، هدیه بزرگی خواهد بود که دسترسی لپ تاپ های معمولی را به محبوب ترین بازی های موجود فراهم می کند. شرکتهای مختلفی در دنیا وجود دارد که در این زمینه به فعالیت میپردازند و نهایت سعیشان بر این است تا با ارائه یک محصول قدرتمند، بتوانند نیازهای کاربران خود را در حد مطلوبی فراهم آورند. اما در زمینه گیمینگ، با مزیت هایی که اینتل در مورد بهینه شدن هوش مصنوعی در پردازنده اش قول داده است، این کمپانی در حال محکم کردن جای پای خود در رقابت است. اینتل همچنین ادعای عملکرد بهتری نسبت به RYZEN را در هنگام جریان بازی خود بصورت دمو دارد. اگر کارت شما این بخش را دارا باشد، سرعت تازهسازی تصاویر بیشتر میشود و در نتیجه چون نیاز به کمک CPU ندارد، کیفیت کلی کار نیز بالا میرود. این قابلیت به بازی هایی مانند valorant که بازیکن محور و تا حدودی کم طرفدار بوده و جلوه های گرافیکی آنچنانی ندارد، این میدان را می دهد تا قسمت بیشتری از بازار را از آن خود کنند و با نرخ 60 فریم بر ثانیه یا بیشتر، گیمرها را هیجان زده کنند.

دیتاهای موجود در تراشه فوق به سایر عناصر کارت نحوه انجام عملیات (مرتبط به یکدیگر) را تبین خواهد کرد. برای اینکار شما کافیه هر دو کارت گرفیکتون رو نصب کنید برای اینکار کافیه اول کارت گرافیک Intel رو نصب کنید و سپس به سایت Nvidia مراجعه کرده و جدیدترین آپدیت کارت گرافیک مربوطه رو بگیرید. با توجه به عکس اگه دقت کرده باشید من میخوام بازی Pes 2011 رو که نیاز به گرافیک بالاتری داره با قویترین گرافیک موجود لپتاپم اجرا کنم و برای اینکار با کلیک راست کردن روی آیکون بازیم گزینه Run with Graphics processor و سپس گزینه (High-Performance NVIDIA processor (default رو انتخاب کردم و وقتی بازی اجرا بشه با گرافیک قوی تر اجرا خواهد شد و نهایت استفاده رو از کارت گرافیک قوی تر بردیم. سپس مایع گرم شده از طریق چندین لوله کوچک به یک رادیاتور کوچک که میتواند در قسمت جلو، عقب یا بالای کیس کامپیوتر قرار داده شود، انتقال داده میشود و در رادیاتور به کمک چند فن که برای عملکرد بهتر در قسمت های مختلفی از آن تعبیه شدهاند، خنک میشود و دوباره به CPU انتقال داده میشود و پس از گرم شدن دوباره همین روند تکرار می شود.

این گرافیک قطعا مجزا و پایین رده به حساب می آید، اما در گذشته به این نتیجه رسیده ایم که گرافیک های سری Geforce MX به مراتب برتر از گرافیک های یکپارچه پیشین عمل کرده اند. خب با این مشکل مواجه شدید که چطوری بین کارتهای گرافیک سوییچ کنید و بهترین بهره رو از کارت گرافیک قوی تر ببرید؟ اما لپ تاپ های که قرار است توسط این گرافیک یکپارچه جایگزین شوند، هم اکنون از چیپ های گرافیکی پایین رده ای مانند Geforce MX به عنوان بازوی گرافیکی بهره می برند. تاکنون سه نسل از این نوع رابطها عرضه شده که شامل نسل اول، دوم و سوم (PCI-Express 1-2-3) میشود. این بخش بسته به نوع استفاده کاربران در ظرفیت های مختلفی ارائه میشوند. این سیستمها معمولا برای کاهش دمای CPU مورد استفاده قرار میگیرند؛ اما میتوانند برای خنک کردن کارتهای گرافیک نیز به کار گرفته شوند. در این مطلب شما با مهمترین قسمت های کارت گرافیک آشنا شدید و اینک حداقل دانش مورد نیاز از آنها را دارید.

برای آموزش سوییچ کردن کارتهای گرافیک میتونید به ادامه سایت mygpu مطلب مراجعه کنید. مشاهده فیلم و کاربردهای عادی، طراحی گرافیکی دوبعدی مانند برنامه فتوشاپ یا سهبعدی مانند برنامه مایا، بازیهای کامپیوتری ساده یا پیشرفته هر کدام به سطح خاصی از کارایی کارت گرافیک نیاز دارند. در معرفی Iris Xe ادعاهای بزرگی در مورد سطح کارایی در مدل های 3 بعدی مطرح شده که این تراشه ها عملکرد گرافیکی نسل قبلی را تقریبا دوبرابر می کنند. کارت گرافیک یکی از اجزای بسیار مهم در اجرای بازیهاست و از این رو گیمرها حتما باید دانش کافی در مورد آن را داشته باشند. یکی از دلایل قویتر شدن این کارتها، همین بازیهای رایانهای است که هر سال در حال پیشرفت کردن هستند و سیستم مورد نیاز آن ها به طور افزاینده در حال رشد است. اگر ادعای اینتل درست از آب در بیاید، گرافیک یکپارچه پردازنده های نسل 11 ” تایگر لیک ( Tiger Lake )” می تواند برای همه کاربران تجربه دلچسبی از گیمینگ با کیفیت اچ دی فراهم نماید و این موضوع بسیار مهمی است.

در این نوع کارتها سرعت انتقال دادها قدری پایینتر است. همچنین در هنگام خرید مواردی مانند سرعت و نوع حافظه RAM، مقدار حافظه RAM یا Memory Bus، خنککننده کارت گرافیک و تعداد و فرکانس Shider و سرعت هسته از اهمیت بالایی برخوردارند. Video Memory (حافظه ویدیوئی): به محلی که دادهها تصویری برای پردازش شدن ذخیره میشوند، بخش حافظه کارت گرافیک میگویند. ما در این کار به انویدیا تفهیم کردیم که از نهایت ظرفیت استفاده کنه یا نه یا اینکه خودش انتخاب کنه! البته Iris Xe Max بهعنوان نسخهی مجزای پردازندههای گرافیکی مجتمع اینتل، بهجای فرکانس ۱۳۵۰ مگاهرتز از فرکانس پردازشی ۱۶۵۰ مگاهرتز استفاده میکند و چهار گیگابایت حافظهی گرافیکی (VRAM) مستقل دارد. در عوض پردازندههای گرافیکی مجزا معمولا، قدرت پردازشی و همچنین مصرف انرژی بالاتری دارند. معماری Xe اینتل مخصوص پردازندههای گرافیکی است و تفاوتهایی محسوس با نسلهای قبلی دارد. دوران طلایی جدیدی برای گرافیک های یکپارچه در راه است؟ Iris Xe نام گرافیک یکپارچه جدیدی است که در تراشه های جدید لپ تاپ نسل 11 شرکت اینتل تعبیه شده است. بدین منظور قسمتی برای اتصال این کابل در کارت گرافیک در نظر گرفته شده است. اما در کارتهای امروزی و در حالت کار، درجه حرارت ۶۵ الی ۷۰، عالی در نظر گرفته میشود.

اما اگر بازیکن های جدیدی را وارد میدان کند که فقط به سیستم تایگر لیک ( Tiger Lake ) دسترسی داشته باشند، این یک برد است. اینتل میگوید به لطف Hyper Encode، سیستم مجهز به Xe Max و پردازندهی تایگر لیک میتواند فرایند انکدینگ را ۷۸ درصد سریعتر از Nvidia RTX 2080 Super Max-Q انجام دهد. این پردازندهی گرافیکی به لحاظ فیزیکی همان پردازندهی گرافیکی مجتمع بهکاررفته در جدیدترین نسل از تراشههای اینتل یعنی خانوادهی تایگر لیک (Tiger Lake) است. از انواع این طراحیها میباشند. در واقع پردازشی توسط این تراشه انجام نمیشود. خب با ما باشید تا بهتون انجام این کار راحت رو آموزش بدیم. انتظار داشتیم اینتل نخستین کارت گرافیک مجزای معماری Xe را بهعنوان کارت گرافیکی پرقدرت معرفی کند؛ اما Xe Max با انتظاراتمان تفاوت دارد. در پایان باید یاد آور شد که Iris Xe Max نخستین پردازندهی گرافیکی مجزای معماری Xe اینتل است که برای لپ تاپ طراحی شده و چهار گیگابایت حافظهی گرافیکی مستقل دارد.

اینتل ادعا میکند دو پردازندهی گرافیکی مورد بحث (Xe Max و پردازندهی گرافیکی مجتمع تراشههای تایگر لیک) میتوانند وظایف کاری مبتنی بر هوش مصنوعی (AI) را حدودا هفت برابر سریعتر از پردازندهی گرافیکی مجزای Nvidia GeForce MX350 پردازش کنند. کارت گرافیکها از گذشته تا به امروز، دچار تغییرات بسیار زیادی شدهاند. Frame Buffer: تراشه فوق، حافظه موجود بر روی کارت را کنترل و اطلاعاتی را برای «مبدل دیجیتال به آنالوگ» (DAC) ارسال خواهد کرد. اگر گیمرها بتوانند counter strike: Global Offensive یا league of legends را با 100 فریم بر ثانیه بر روی لپ تاپ های رومزه سبک و باریک بازی کنند، می توان آن را تحولی چشمگیر در دنیای گیمینگ نامید. ولی همانطور که گفته شد چیپ اصلی همه آنها یا Nvidia است و یا AMD. اهمیت کارت گرافیک آنقدر بالاست که همه ساله گیمرها وقت و هزینه زیادی برای انتخاب و خرید آن میگذارند. کارت گرافیکهای امروزی حاصل تجربه و تلاش در ۴۰ سال گذشته هستند و به این راحتی نمیشود همه اجزای آن را به طور کامل معرفی کرد. با استناد به این بررسی، Iris Xe قرار است قدم محکمی در مسیر شکوفایی گرافیک های یکپارچه با پردازنده بردارد. اینتل بهتازگی محصول جدیدی بر پایهی این معماری معرفی کرده است که Intel Iris Xe Max نامیده میشود.