10 روش ساده برای پیدا کردن مدل کارت گرافیک در هر سیستمی که دارید

ما در ادامه قصد داریم که هرکدام از این روشها را توضیح دهیم. این موضوع زمانی اهمیت پیدا میکند که شما قصد انجام بازیهای به روز با حداکثر تنظیمات را دارید. اگر شما قصد طراحی یک آسمانخراش، شناسایی ژنوم انسانها یا حتی ساخت فیلمهای پرفروش را دارید، حتما به این کارت نیاز پیدا خواهید کرد.نسل جدید کوادرو بهجز P3000 از واقعیت مجازی پشتیبانی میکند. اگر بهدنبال بازی با تنظیمات بالا هستید، اصلا به سراغ این کارت گرافیکهای مجتمع نروید. ارسال دیدگاه نامرتبط با هر پست مجاز نیست. لطفا پرسشهای نامرتبط با هر پست را در سایت جواب ۲۴ مطرح کنید.3. با این حال سرعت کلاکی در محدود ۱.۳۵-۱.۴۵ گیگاهرتز را شامل میشود. اگر مبنا را بر روی فاکتور قیمت به عملکرد محدود کنیم، مدل های AMD بهترین انتخاب خواهند بود. بنابراین خرید یک کارت گران قیمت برای بازاری که در آن اکثر عناوینش با کارت های میان رده، بهترین کیفیت ممکن را ارائه میکنند، به صرفه نیست. VRAM را با رم موجود روی مادربرد اشتباه نگیرید.اگر شما به بهترین عملکرد کارت گرافیک نیاز دارید، کارت گرافیکهای مجزا همیشه بهتر از نوع مجتمع هستند. کارت گرافیک با پهنای باند زیاد میتواند تصاویر را با سرعت بیشتر و کیفیت بالاتر رندر بگیرد؛ اما توجه داشته باشید که پهنای باند تحت تأثیر سرعت پردازنده و نوع آن است.سرعت پایه: این سرعت با مگاهرتز (MHz) بیان میشود.

از طرفی قرار نیست همه افراد دیدگاه یکسان با شما داشته باشند.9. دقت کنید زومیت، وبسایتی عمومی است و افراد با سطوح دانش مختلف دیدگاههای خود را مطرح میکنند. برای مثال انویدیا کوادرو به کارت گرافیکهای سری ایستگاه کاری اشاره دارد و سری جی فورس جی تی ایکس برای استفاده عمومی و بازی است و بیشتر طرفداران انویدیا از این سری استفاده میکنند.کارت گرافیکهای AMD معمولا با ردئون استفاده میشوند و پیشوند آنها عملکرد این کارتها را نشان میدهد. البته شما این کارت را بیشتر در لپتاپهای ایستگاه کاری مشاهده میکنید و این کارت به شما در طراحیهای واقعی بسیار کمک میکند. بدین ترتیب میتوانید اطلاعات کاملی از کارت گرافیکهای نصب شده روی ویندوز ۱۰ خود را مشاهده کنید. بهطور مثال اگر شما از کارت گرافیک AMD استفاده میکنید، میتوانید با نرم افزار گرافیکی اختصاصی این کمپانی، اطلاعات مفیدی را از درایورهای نصب شده و عملکرد آن کسب کنید. مناسب برای: بازی، چندرسانهای و واقعیت مجازیویژگیهای منفی: گیمرهای با بودجهی کم نمیتوانند آن را تهیه کنند.تفاوتی ندارد که شما یک گیمر حرفهای هستید یا معمولی، انویدیا جی فورس انتخاب بسیار مناسبی برای شما خواهد بود. استفاده از ۶ واحد SM در دو موتور GPCs بدین معناست که واحد های بسیار مهمی همچون موتور شطرنجی «Raster Engine» و واحدهای تخصصی همچون تسلیشن «Tessellation» و هندسی «Geometry» توسط هر سه SMs به اشتراک گذاشته شده اند.

اگر بهدنبال بازیهای قدیمی هستید یا لپتاپ مالتی مدیا را انتخاب کردهاید، زیاد برای انتخاب کارت گرافیک حساسیت به خرج ندهید. بهعنوان مثال این کارت به شما اجازه میدهد League of Legends را بهراحتی و بدون افت فریم بازی کنید. گامهای بعدی را دنبال کنید تا با این روش آشنا شوید. این موضوع به صورتی است که باتوجهبه تغییر نسل پردازندههای اینتل از ششم به هفتم (کبی لیک)، شماره مدل کارت گرافیکهای مجتمع این سری هنوز هم با 600 (مانند اینتل HD Graphics 620) بهجای 700 شروع میشوند. هدف حضور در این سطح از بازار رقابتی بود که با عرضه کارت حاصل شد! اگرچه RX 480 میتواند از Oculus Rift و HTC Vive پشتیبانی کند؛ اما شما باید جست و جو کنید تا متوجه شوید که آیا دیگر کارتهای AMD از Oculus Rift و HTC Vive پشتیبانی میکنند یا خیر. زبان اصلی زومیت فارسی است؛ لطفا در هنگام ارسال مطالب از زبان فارسی استفاده کنید. لطفا در هنگام پاسخ دادن به سوالات از به کارگیری الفاظ و جملاتی تحقیرآمیز که باعث دلسردی کاربر سوال کننده شود خودداری کنید. از بارزترین ویژگی های این این مدل هم میتوانیم به اضافه شدن یک کانکتور ۶ پین PCIe اضافی اشاره کنیم که میتواند برای اورکلاک کارت مورد استفاده قرار بگیرد.

در این طراحی؛ هر بسته ۱۲۸ تایی هسته های کودا «CUDA» شامل یک PolyMorph Engine و اجزای مستقلی برای پردازش هندسی «Geometry Processing» هستند که میتواند عملکرد بهینه این معماری را در کارت های میان رده و حتی ضعیف دو چندان کند. بردار کوچکتر یعنی GTX 1050 از ۷۶۸ هسته کودا «CUDA»؛ ۴۸ واحد TMU و ۳۲ واحد ROP و یک حافظه GDDR5 با گذرگاه ۱۲۸ بیتی استفاده میکند و برخلاف برادر بزرگش با ۲ گیگابایت حافظه ویدئویی عرضه شده است. هزاران هسته میتوانند بهصورت کنار هم روی یک چیپ قرار بگیرند که این موضوع برای محاسبات ریاضی رندرگیری بسیار سودمند است. سپس یک پنجره پاپ آپ نمایش داده میشود که شامل تمام جزئیات کارت گرافیک شما است. تمام مشخصات کارت گرافیک رو نشون می دهد. داخل سیستم اینفورمیشن شوید و گزینه Display رو انتخاب کنید. ۳. در پنجره System Information روی Components کلیک کنید. هرگونه فعالیت تبلیغاتی در بخش دیدگاهها ممنوع است.4. هرگونه بیاحترامی به کاربران، مدیران یا اشخصا حقیقی و حقوقی دیگر ممنوع است.10. هرگونه فعالیت که به قوم، نژاد، دین یا حزب خاصی توهین شود ممنوع است.6.

معماری گرافیکی جدید AMD که بهترینش با اسم رمز Ellesmere در Radeon RX 480 مورد استفاده قرار گرفته، در کنار دیگر محصولات مبتنی بر معماری پولاریس «Polaris» به طور ویژه بر روی باازر کارت های میان رده متمرکز شده اند. لازم است همین ابتدا و داخل پردانتز بگوییم که مدل های رقیب AMD این دو کارت، شامل Radeon RX 470 و Radeon RX 460 از عملکرد بهتر و قیمت کمتری برخوردارند. در جبهه رقیب، نزدیکترین رقیب یعنی Radeon RX 470 4GB برای استفاده مناسب به یک کانکتور ۶ پین اضافی نیازمند است که خروجی توان حرارتی این کارت را به ۱۲۰ وات بر ساعت میرساند. مناسب برای: بازیهای میانردهبد برای: گیمرها و خلاقان حرفهای که بهدنبال کارت گرافیک با عملکرد بسیار بالا هستند.آیریس پلاس برای بستن فاصله میان کارت گرافیکهای مجتمع و مجزا ارائه شد و بازیهای میانرده و گیمرهای معمولی را هدف قرار داده بود. بنابراین در کارت گرافیک رده پایینی مثل GTX 1050 Ti باید با همین حدود افزایش پهنای باند اضافی طرف باشیم. در کارت گرافیک GTX 1080، انویدیا مدعی است که در بهترین حالت ممکن، این مقدار پهنای باند تا ۲۰ درصد افزایش پیدا میکند.

در این طراحی؛ هر دو موتور GPCs به ۱ مگابایت حافظه کش سطح دوم «L2» مجهز شده اند که توسط یک لایه ارتباطی مخصوص، برای کنترل ترافیک تراشه گرافیکی «GPU» به GigaThread Engine مرتبط شده اند و از گذرگاه حافظه ۱۲۸ بیتی GDDR5 نیز پشتیبانی میکند. در حال حاضر؛ بیشتر عناوینی که در بازار بازی های PC عرضه میشوند، با یک عدد کارت گرافیک زیر ۳۰۰ دلار (حدود ۱.۱۰۰.۰۰۰ تومان) میتوانند با کیفیت بسیار مناسبی اجرا شوند و تنها عناوین بسیار بزرگ و پر هزینه ای که اصلاحاً AAA نامیده میشوند، برای اجرای سریعتر و بهتر به کارت هایی قویتر و گران از ۳۰۰ دلار نیاز دارند. کمپانی معظم انویدیا مدت های مدیدی بود که در بازار قطعات زیر ۲۰۰ دلاری نه تنها رقابتی با رقیب AMD نداشت، بلکه همواره چندین قدم از آن عقب تر بود و تقریباً به طور کامل بازار قطعات ۲۰۰ دلاری را به رقیبش سنتی خودش واگذار کرده بود. بر طبق گزارشهای شرکت سازنده، کارت گرافیکهای کوادرو تا سه برابر عملکرد و دو برابر قدرتمندتر از پیشینیان خود و قابل رقابت با همنوع دسکتاپ خود هستند. این کارتها از معماری پاسگاه بهره میبرند که از همنوع مکسول خود CODA Core بیشتری دارند. همانند CODA Core هرچه این میزان بیشتر باشد، قدرتمندتر است.شکاف نسلی: انویدیا همانند اینتل هر یک یا دو سال نسل جدید از کارت گرافیکها را ارائه میکند که سریعتر است، قدرت پردازش بالاتری دارد و مصرف انرژی آن کمتر است.

همانطور که از نام آن پیدا است، کارت گرافیک مجتمع در درون پردازنده مرکزی (بهصورت یکپارچه) قرار دارد و حافظه آن با پردازنده به اشتراک گذاشته میشود. قبل از اینکه با انبوهی از اطلاعات مواجه شوید، شما را با این اصطلاحات آشنا میکنیم.پهنای باند حافظه: یکی از مهمترین ویژگیهایی که هنگام خرید کارت گرافیک باید به آن توجه کنید، پهنای باند کارت گرافیک است. همچنین در این پنجره اطلاعات دیگری مانند مقدار حافظه اختصاصی کارت گرافیک خود را نیز میتوانید مشاهده کنید. همچنین در صورت تکرار در نقض قوانین سایت، به صلاحدید زومیت، حساب کاربری کاربر خاطی مسدود خواهد شد.در صورت مشاهدهی تاپیک ها و پست های توهین آمیز یا خلاف قوانین از بحث کردن و پاسخ دادن به آنها جدا خودداری کرده و صرفا موضوع را از طریق آیکون گزارش به اطلاع ما برسانید. لازم به ذکر است که معماری پاسکال «Pascal» فناوری پردازشی Asynchronous Compute که توسط مایکروسافت به یک استاندارد تبدیل شده و همچنین ویژگی Dynamic Load Balancing نیز به صورت سخت افزاری پشتیبانی میکند. انویدیا از چیرزی که ساخته مطمئن است، مگر آنکه در اهداف هزینه آن انحرافاتی به وجود آید. انویدیا با درک موقعیت این بازار و خیل عظیمی از بازیبازانی که تمایل چندانی به هزینه کردن بیش از ۳۰۰ دلار برای اجرای بازی های روز ندارند، از کارت گرافیک ۱۰۹ دلاری GTX 1050 و ۱۳۹ دلاری GeForce GTX 1050 Ti رونمایی کرده که البته میانگین قیمتش در مدل های غیر مرجع تا ۱۵۰ دلار هم خواهد رسید.

اگرچه سری ۴۰۰ که نسل حال حاضر کارت گرافیکهای AMD است حرف M حذفشده است و تمامی کارتها بهصورت RX نامگذاری میشوند.شماره بعد از R دقیقا به نسل کارت اشاره میکند (هرچه شماره بالاتر باشد، کارت از نوع جدیدتر است). هرچه میزان CUDA بیشتر باشد، چیپ قدرتمندتر خواهد بود.AMD پردازنده جریانی: وظیفهی پردازش تمام دادههای جریان یافته را که به GPU وارد یا خارج میشوند، به عهده دارد، در حقیقت پردازنده جریانی پاسخ AMD به قابلیت CUDA Core اینتل است. عدد بعدی مربوط به عملکرد است که هرچه بالاتر باشد، سطح عملکرد بالاتری را نشان میدهد. برخی دیگر نیز کارت گرافیکهای اختصاصی شناخته میشوند که مرسومتر هستند و وقتی که ما در مورد لفظ «کارت گرافیک» صحبت کنیم، منظورمان دقیقا همین است. Esc نیز استفاده کنید تا این صفحه باز شود. بخش System Tools را باز کرده، روی Device Manager کلیک کنید. سپس بار دیگر و اینبار Display Adapters را که در قسمت راست قرار دارد باز کنید.

پهنای باند مقیاسی است از میزان اطلاعاتی که میتواند بهوسیله کارت گرافیک در VRAM خوانده و نوشته شود، این میزان به گیگابایت بر ثانیه محاسبه میشود (GB/s). کارت گرافیک را میتوان از مهمترین قطعات کامپیوتری دانست که اتفاقا قیمت بیشتری در بازار نسبت به سختافزارهای دیگر دارد. خوب برای: قیمت مناسب، حملونقلویژگیهای منفی: عملکرددر لپتاپهای فوق سبک همانند Dell XPS 13 هیبرید یا اچپی Elitebook 1030 G۱ و لپتاپهایی همانند اینها، میتوانید این کارت گرافیک مجتمع را بیابید. ویژگیهای مثبت: قیمت مناسب، عملکرد و کارآیی مناسبویژگیهای منفی: گیمرهایی که بهدنبال واقعیت مجازی هستنداگرچه بهسختی میتوان کارت گرافیک AMD ای را یافت که در نسخه دسکتاپ بسیار قدرتمند باشند، اما درحالحاضر نمونههایی برای لپتاپ مانند نسخه جدید Alienware 17 وجود دارد. بهجز چیپ های پایی رده 1050 و 1050Ti، باقی کارتها از واقعیت مجازی پشتیبانی میکنند که به لپتاپهایی همانند Alienware 13 OLED یا Razer Blade امکان میدهد از هدست واقعیت مجازی Vive پشتیبانی کنند؛ اما اگر شما به فکر یک لپتاپ بالا رده برای جایگزینی دسکتاپ خود هستید، میتوان به لپتاپهای بسیار بزرگ MSI GT83VR Titan SL و Origin PC Eon17SLX اشاره کرد که از صفحهنمایش ۱۸.۴ اینچی بهره میبرند و از دو کارت گرافیک GTX 1080 در پیکربندی SLI استفاده میکنند.

مناسب برای: مهندسی، طراحی بازی، واقعیت مجازی و تحقیقویژگیهای منفی: قیمت زیاد، شارژ دهی باتری کم و جرم زیادانویدیا کوادرو در بیشتر لپتاپهای ایستگاه کاری یافت میشود و برای پردازشهای سنگین همانند AutoCad یا Unreal 4 Engine کاربرد دارد. بهطور خلاصه از خرید یک لپتاپ صرفا بر مبنای کارت گرافیک آن جدا خودداری کنید.در پایان از شما دعوت میکنیم برای اطلاع از قیمت لپتاپ و مشاهدهی مشخصات فنی لپتاپ ایسوس، اچپی، لنوو، ایسر، دل، سرفیسهای مایکروسافت و مکبوکهای اپل از بخش محصولات زومیت استفاده کنید. ابتدا در فضای خالی از صفحه دسکتاپ، راست کلیک کرده و سپس Display Settings را انتخاب کنید. روی Display Adapters کلیک کنید. یک لپتاپ با پردازندهی Core i5 و کارت گرافیک بالا رده انویدیا مناسب بهنظر میرسد؛ اما باید به دیگر قطعات موجود همانند درایو ذخیرهسازی اطلاعات، صفحهنمایش و حتی رم نیز توجه کنید. یک مثال ساده برای این مورد سیلیکون GP107 است که با وجود استفاده از فقط ۷۶۸ هسته کودا، تمام آنها در سراسر ۶ عدد پردازنده چند جریانی «SM» یا «Streaming MultiProcessors» تقسیم شده اند. این ۶ عدد واحد SM نیز به دو خوشه (کلاسترهای سبز رنگ/Graphics Processing Clusters) یا اصطلاحاً موتور «GPCs» تقسیم شده اند که هر کدامشان ۳ واحد پردازنده چند جریانی «SM» را درون خود جای داده اند.

اگر کامپیوتر جدیدی خریداری کردهاید یا اینکه مدل کارت گرافیک خود را فراموش کردهاید، میتوانید در ویندوز ۱۰، براحتی اطلاعاتی را از GPU خود بهدست آورید. بدین ترتیب دانستیم که روشهای متنوعی برای دانستن مدل کارت گرافیک وجود دارد و هر کدام از این روشها نیز بسیار ساده و سرراست هستند. سرعت پایه کارت گرافیک سرعتی است که در آزمایش کارت در برنامههای بدون استرس به دست آمده است. لطفا در نظر داشته باشید که زومیت در صورت مشاهدهی دیدگاه خلاف قوانین سایت، این حق را دارد که دیدگاه کاربر را بدون اطلاع قبلی پاک کند. کارتی که به لطف استفاده از معماری پاسکال «Pascal» از توان حرارتی کمتر از ۷۵ وات بر ساعت بهره میبرد و همین گزینه به خودی خودش میتواند نظر بسیاری از بازیبازان وسواسی را به خودش جلب کند. AMD نیز درحالحاضر از نسل پلاریس بهره میبرد؛ همانند ردئون RX460 و سری R9 که پردازندههای لپتاپ این شرکت هستند و از M30 پیشی گرفتهاند. عدد آخر نیز نشانگر اصلاحاتی است که روی کارت گرافیک صورت پذیرفته است و اگر در انتها عبارت X را مشاهده کنید به این معنا است که کارت گرافیک از نمونه اصلی سریعتر است.در نام کارت گرافیکهای اینتل برخلاف پردازندههای آن از عبارتهای خاص استفاده نمیشود.

این مقدار حداقل میزان سرعت عملکرد کارت گرافیک شما در برنامههای بدون استرس است.سرعت بوست: این حداقل سرعتی است که کارت گرافیک میتواند بوست شود و سرعت پردازشی خود را افزایش سایت mygpu دهد. شما میتوانید باتوجهبه نحوه خنککنندگی و قدرت سیستم خود، بوست را انجام دهید.سرعت حافظه: این سرعت VRAM را نشان میدهد که به مگاهرتز بیان میشود (MHz) و بیانگر فرکانس دادههای عبوری بین VRAM و GPU است.انویدیا CUDA Core: کودا (معماری دستگاه یکپارچه محاسبهگر) زبان برنامهنویسی انویدیا است که برای کنترل GPU استفاده میشود تا عملکرد آن با سرعت بیشتر و مؤثرتر باشد. نیازی نیست تمام این اسامی را بشناسید؛ اما آشنایی با این اسامی کار سختی نیست. درحالحاضر 1050 Ti از واقعیت مجازی پشتیبانی نمیکند، اما Oculus در حال کار روی تکنولوژی است تا استاندارد Oculus-Ready را آماده کند. استفاده از یک گذرگاه ۱۲۸ بیتی حافظه ویدئویی برای کارت گرافیکی مثل GTX 1050 Ti نشان میدهد انویدیا این کارت را فقط برای شروع جنگ قیمتی با بهترین کارت های AMD آماده کرده و نتیجه بازار اهمیت چندانی برایش ندارد.