شلیک چندین موشک از سوی چین در رزمایش نظامی

این مقامات افزودند که موشک‌های شلیک شده از سوی چین برای این جزیره تهدیدی ایجاد نکرده‌اند. با این حال، ژاپن به این آزمایش‌ها اعتراض کرده و اعلام کرده است موشک‌های چین در حوزه اقتصادی این کشور فرود آمده‌اند. 

به گزارش ایرنا، وزارت امور خارجه چین روز پنجشنبه تاکید کرد که رزمایش نظامی این کشور تهدیدی علیه تایوان نیست. 

این وزارتخانه اضافه کرد که چین “قاطعانه با این سفر مخالفت می‌کند و به شدت آن را محکوم می‌کند” و خاطرنشان کرد که آمریکا به دنبال محدود کردن چین با کمک تایوان است. 

مقامات دفاعی تایوان اعلام کرده‌اند که روز پنجشنبه جنگنده‌های نیروی هوایی این جزیره برای اخطار به ۲۲ فروند جنگنده چین که وارد حریم هوایی تایوان شده بودند به پرواز درآمدند. 

با این حال جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید ادعا کرد که سفر نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان نقض حاکمیت چین نیست. 

به گزارش ایرنا از “رویترز” ارتش چین شلیک چندین موشک متعارف در آب‌های نزدیک تایوان را به عنوان بخشی از برنامه این رزمایش که تا ظهر روز یکشنبه ادامه دارد، تایید کرد. 

شبکه تلوزیونی “سی سی تی وی” چین اعلام کرد که در این رزمایش از بیش از ۱۰۰ فروند متشکل از جنگنده و بمب افکن و بیش از ۱۰ کشتی جنگی ارتش چین استفاده می‌شود. 

این بیانیه‌ که پس از ورود پلوسی به جزیره تایوان منتشر شد گفت که سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به شدت بر روابط سیاسی چین و آمریکا تأثیر می‌گذارد. 

وزارت خارجه چین روز سه شنبه در اعتراض به سفر نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به جزیره تایوان، سفیر این کشور را احضار کرد. 

 نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نیز پس از ورود به تایوان که در تاریکی شب مورد استقبال مقامات این جزیره قرار گرفت، با انتشار بیانیه‌ای ادعا کرد که سفرش نقض بیانیه‌های مشترک آمریکا و چین نیست. 

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا که شامگاه سه شنبه وارد تایوان شد، در بیانیه‌ای اعلام کرد: سفر ما یکی از چندین هیات کنگره به تایوان است و به هیچ وجه با سیاست دیرینه ایالات متحده که بر اساس قانون روابط تایوان در سال ۱۹۷۹، بیانیه‌های مشترک ایالات متحده و چین و تضمین‌های ۶ گانه هدایت می‌شود، در تضاد نیست. 


منبع: https://www.irna.ir/news/84844815/%D8%B4%D9%84%DB%8C%DA%A9-%DA%86%D9%86%D8%AF%DB%8C%D9%86-%D9%85%D9%88%D8%B4%DA%A9-%D8%A7%D8%B2-%D8%B3%D9%88%DB%8C-%DA%86%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%B1%D8%B2%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D9%86%D8%B8%D8%A7%D9%85%DB%8C

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید افزود که جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا پیش از سفر پلوسی به تایوان با او صحبت نکرده است. کربی درحالی که سعی کرد دیدار پلوسی به تایوان را کم اهمیت جلوه دهد گفت: سفر اعضای کنگره به تایوان غیرمعمول نیست. همچنین سفر رئیس مجلس نمایندگان به تایوان بی‌سابقه نیست. 

در این بیانیه هشدار داده شده است: این یک عمل بسیار خطرناک، بازی با آتش است. هر که با آتش بازی کند خود را می‌سوزاند.