تفاوت های کلیدی بین NSX-V و NSX-T که باید قبل از مهاجرت بدانید

ادغام نرم افزار و شبکه یکی از عوامل اساسی برای تحولات اساسی در رویکرد شبکه مدرن است. شبکه های تعریف شده نرم افزاری (SDN) و مجازی سازی، نحوه مدیریت و مهندسی زیرساخت های شبکه را دوباره تعریف می کنند. این فناوری‌ها با تمرکز بر ارائه انعطاف‌پذیری، کارایی و مقیاس‌پذیری، پایه‌ای برای نوآوری‌های پیشرفته ایجاد می‌کنند. یکی از این انقلاب ها در این سبک SDN است، روشی برای مدیریت شبکه که در حال افزایش است. از طرف دیگر مجازی سازی مفهوم مهمی است که طراحی های سنتی شبکه را بازطراحی کرده و در عین حال قلب SDN است.

اخیرا، SDN و مجازی سازی به عنوان نیروهای دگرگون کننده ظاهر شده اند و نحوه طراحی و مدیریت زیرساخت های شبکه را به طور اساسی تغییر می دهند. این فناوری ها در واقع راهگشا هستند. یکی از این نوآوری ها در این زمینه، سری NSX از VMware، پیشرو صنعت در مجازی سازی شبکه است. با این حال، برای بهینه‌سازی مؤثر زیرساخت شبکه مبتنی بر NSX، سازمان‌ها باید رویکردی فعالانه برای آگاهی از آخرین رویدادهای حوزه NSX داشته باشند.

اینکه نیاز اولیه برای ارتقا از NSX-V به NSX-T چیست، یکی از متداول ترین سوالات سازمان هایی است که از راه حل مجازی سازی NSX VMware استفاده می کنند. مدل Software Defined Networking یکی از محبوب ترین و پرکاربردترین مدل هاست زیرا تمامی ویژگی های مورد نیاز برای ایجاد تنظیمات شبکه پیچیده را داراست. امروزه، زمانی که سازمان‌ها زیرساخت‌های خود را مدرن می‌کنند و نیازهای متغیر را برآورده می‌کنند، مهاجرت از NSX-V به NSX-T بسیار مهم است. نه تنها این، از آنجایی که VMware پشتیبانی فنی NSX-V را بسته است، پورت کردن پایه به جانشین خود به نام NSX-T که با مجموعه ای از پیشرفت ها همراه است، بسیار مهم شده است. با این حال، قبل از اینکه شرکت‌ها سفر مهاجرت را آغاز کنند، نیاز به درک کامل تفاوت بین دو پلتفرم فناوری دارد. بیایید اکنون NSX-V و NXS-T و عوامل کلیدی را که آنها را متمایز می کنند، بررسی کنیم.

درک مختصری از NSX-V و NSX-T

VMware NSX یک پلت فرم مجازی سازی شبکه است که سازمان ها را هدایت می کند تا عملیات شبکه خود را به ابر منتقل کنند. این راه حلی است که یک شبکه ابری هوشمند با شبکه و امنیت را قادر می‌سازد تا با سیاست‌ها، فرآیندها و اتوماسیون سازگار در چندین محیط ابری در مسیر خود باقی بماند.

عکس زیر یک ایده مختصر از معماری کلی NSX ارائه می دهد.

    عکس: NSX Anywhere Engineering    عکس: NSX Anywhere Engineering
شکل: معماری NSX Anywhere (مرجع)

NSK چگونه کار می کند؟

سری NSX VMware از مزیت مجازی سازی شبکه انتها به انتها با استفاده از کپسوله سازی شبکه بهره می برد. این فرآیند مستلزم کپسوله‌سازی ترافیک شبکه در پروتکل‌هایی است که توسط دستگاه‌های شبکه فیزیکی سنتی پشتیبانی می‌شوند، مانند کپسوله‌سازی مسیریابی عمومی. علاوه بر این، شبکه های فیزیکی را به شبکه های مجازی مستقل تقسیم می کند و نیاز به تجهیزات داخلی گران قیمت را از بین می برد. در قلب سری VMware NSX مرکز داده NSX قرار دارد که عناصر شبکه مانند VPN ها، فایروال ها و متعادل کننده های بار را مجازی می کند. به عنوان توسعه این مؤلفه ها، VMware NSX برای ساده سازی شبکه و بهبود عملکرد کلی طراحی شده است.

VMware NSX-V – برای vSphere یکی از پلتفرم های اصلی برای مجازی سازی شبکه در محیط های VMware است. با این حال، با انتشار NSX-T ie Transformers، VMware یک راه حل نسل بعدی را معرفی کرده است که به طور خاص برای پاسخگویی به نیازهای متنوع مراکز داده مدرن و محیط های چند ابری طراحی شده است.

درک مرحله انتقال و نیاز به مهاجرت

قبل از پرداختن به جزئیات، مهم است که دلیل مهاجرت از NSX-V به NSX-T را درک کنید. در حالی که NSX-V در شبکه‌های ابری مجازی‌سازی شده مانند مراکز داده، چارچوب‌های کاربردی و ابرها حرفه‌ای است، NSX-T دامنه کاری خود را به حجم‌های کاری کانتینری، زیرساخت‌های ترکیبی یا چند ابری و محیط‌های چند ناظر گسترش می‌دهد. این گسترش دامنه به NSX-T اجازه می دهد تا راه حل همه کاره تری باشد و بتواند سناریوهای استقرار متنوعی را در خود جای دهد.

دلایل مختلفی وجود دارد که می تواند از تصمیم شما برای انتقال از NSX-V به پلتفرم NSX-T حمایت کند. در اینجا به برخی از موارد مهم نگاهی می اندازیم:

  • پایان پشتیبانی
  • ویژگی های امنیتی بهبود یافته در نسخه بعدی
  • یک رویکرد مبتنی بر API برای پشتیبانی از استقرار خودکار
  • افزایش سرعت به بازار
  • قابلیت پشتیبانی

NSX-V و NSX-T: متمایز کننده های کلیدی

مروری بر فناوری VMware NSX

مروری بر فناوری VMware NSXمروری بر فناوری VMware NSX
شکل: مروری بر فناوری VMware NSX

ساختمان

NSX-V روی یک محیط VMware vSphere اجرا می شود و از نزدیک با میزبان های vCenter و ESXi یکپارچه شده است. در مقابل، NSX-T دارای یک معماری جدا شده است و با پشتیبانی از چند Hypervisor، Kubernetes و استقرارهای بره‌متال، انعطاف‌پذیری بیشتری را فراهم می‌کند.

مدل های شبکه

NSX-V از مدل سنتی شبکه پیروی می کند و از توپولوژی هایی مانند VXLAN برای شبکه های همپوشانی بهره می برد. NSX-T یک رویکرد انتزاعی تر را با پروتکل Geneve ارائه می دهد، که مقیاس پذیری و قابلیت همکاری را در محیط های ناهمگن تسهیل می کند.

ویژگی های امنیتی

در حالی که هر دو پلتفرم امنیت را در اولویت قرار می‌دهند، NSX-T پشتیبانی بومی را برای تقسیم‌بندی خرد در طیف وسیع‌تری از محیط‌ها، از جمله کانتینرها و بارهای کاری فلزی خالی ارائه می‌کند. قابلیت‌های فایروال توزیع‌شده، کنترل و دید گرانول را فراهم می‌کند و سازمان‌ها را قادر می‌سازد تا دفاع خود را در چند سناریو ابری تقویت کنند.

اتوماسیون و هماهنگی

NSX-T روی ساده سازی اتوماسیون از طریق DevOps تمرکز دارد. طراحی شده برای کار بدون زحمت با زیرساخت مدرن به عنوان کد، وظایف را خودکارتر و انعطاف پذیرتر می کند.
با راه‌اندازی مبتنی بر API، به راحتی در ابزارهای اتوماسیون و سیستم‌های ارکستراسیون قرار می‌گیرد و شبکه‌ها را با نیازهای متغیر ساده‌تر و سازگارتر می‌کند.

ملاحظات عملیاتی

حرکت از NSX-V به NSX-T نیاز به برنامه ریزی دقیق و ایده خوبی از پیامدهای عملیاتی دارد. در حالی که NSX-T انعطاف‌پذیری و مقیاس‌پذیری افزایش‌یافته‌ای را ارائه می‌کند، مهاجرت شامل طراحی مجدد مجموعه خاصی از مؤلفه‌ها و جریان‌های کاری برای همسویی با سبک جدید است. این دلیل اصلی لزوم انجام آزمایش جامع برای جلوگیری از مشکلات در طول فرآیند حمل و نقل بدون ایجاد اختلال در فرآیندهای مهم تجاری است.
اکنون که ما ایده روشنی از تفاوت های بین این دو پلتفرم داریم، بیایید آنچه را که قبل از شروع سفر مهاجرت خود باید بدانید، درک کنیم.

ارزیابی و برنامه ریزی

این اولین گامی است که بر انجام یک ارزیابی جامع از زیرساخت‌ها و بارهای کاری فعلی شما برای توجه به وابستگی‌ها و الزامات سازگاری تمرکز دارد. سپس می‌توان یک طرح مهاجرت متناسب با نیازهای منحصربه‌فرد سازمان ایجاد کرد که رویکردهای مهاجرت مرحله‌ای همراه با استراتژی‌های بازگشت را پوشش می‌دهد.

خلبان را منتشر کنید

استقرار آزمایشی را برای تأیید فرآیند مهاجرت و ارزیابی عملکرد و سازگاری NSX-T در محیط هدف آغاز کنید. ابزارهای آزمایش و اعتبارسنجی را برای کاهش خطرات و بهبود روش های مهاجرت قبل از استقرار در مقیاس به کار بگیرید.

افزایش مهاجرت

در مرحله بعد، یک رویکرد مهاجرت مرحله‌ای را برای به حداقل رساندن اختلال و آمادگی برای کاهش خطرات احتمالی اتخاذ کنید. با بارهای کاری کم تاثیر شروع کنید و به تدریج برنامه ها و سرویس های مهم را به NSX-T منتقل کنید. فراموش نکنید که عملکرد و عملکرد را در طول فرآیند نظارت دقیق کنید.

آموزش و انتقال دانش

برای یک مهاجرت ساده، آموزش تیم‌های فناوری اطلاعات و تجهیز آنها به مهارت‌ها و تجربه‌های لازم برای مدیریت مؤثر و بهره‌برداری از محیط‌های NSX-T بسیار مهم است. ارائه دوره های آموزشی جامع و انتقال دانش برای اطمینان از پذیرش روان و بهینه سازی مزایای پلت فرم جدید.

جدول زیر به طور مختصر ویژگی های NSX-V و NSX-T را برای درک بهتر توضیح می دهد.

مقایسه ویژگی ها NSX-V NSX-T
توابع اساسی این ویژگی‌های ممتاز مانند پیکربندی مجدد استقرار، تامین داغ و از بین بردن هر شبکه مجازی در صورت تقاضا را ارائه می‌دهد.

با استفاده از سوئیچ توزیع شده vSphere، به یک سوئیچ مجازی اجازه دهید به چندین میزبان در یک خوشه متصل شود.

این یک زیرساخت سریع و نرم افزاری تعریف شده برای کاربران فراهم می کند که برای توسعه محیط های برنامه بومی ابری مناسب است.

با پشتیبانی داخلی از چند ابر، محیط هایپروایزر متعدد و بارهای کاری بدون فلز عرضه می شود.

اصل و نسب NSX-V در سال 2012 منتشر شد و بر روی محیط VMware ساخته شده است. اگرچه NSX-T از اکوسیستم vSphere سرچشمه می گیرد، اما از ابتدا ساخته شده است و برای رسیدگی به برخی موارد استفاده که NSX-V پوشش نمی دهد طراحی شده است.
پشتیبانی هایپروایزر فناوری مجازی سازی vSphere توسط پشته پشتیبانی می شود. علاوه بر vSphere، NSX-T از Docker، Kubernetes، OpenStack و غیره پشتیبانی می کند.
مهاجرت انتقال از NSX-T به NSX-V امکان پذیر نیست. NSX-T Manager یک ابزار داخلی برای کاربرانی دارد که می خواهند از NSX-V به NSX-T حرکت کنند.
استخدام امکان استقرار ESXi VM وجود دارد. به عنوان یک راه حل واحد، می توان آن را به عنوان یک VM ESXi یا KVM مستقر کرد.

NSX-V و NSX-T به طور کلی به طرق مختلف با یکدیگر متفاوت هستند. با این حال، انتقال از NSX-V به NSX-T نیاز به برنامه ریزی دقیق، با در نظر گرفتن ارزیابی، استقرار پایلوت، انتقال تدریجی و آموزش دارد. شرکت در آزمایش سرتاسر و ارائه آموزش جامع به ذینفعان برای اطمینان از روان بودن فرآیند مهاجرت و به حداکثر رساندن مزایای پلت فرم جدید به همان اندازه مهم است.

راهنمای نهایی ما برای مهاجرت از NSX V به NSX T را بخوانید تا مهاجرت بعدی NSX-V به NSX-T را به استراتژیک ترین روش برنامه ریزی کنید.

نتیجه

در حالی که شرکت‌ها به سمت تحول دیجیتال رقابت می‌کنند، انتقال پایه از پلت‌فرم NSX-V به پلتفرم NSX-T جهشی بزرگ به سوی مدرن‌سازی زیرساخت‌های شبکه و شاهد انعطاف‌پذیری SDN است. با درک تفاوت‌های کلیدی بین این دو پلتفرم و اتخاذ یک رویکرد استراتژیک برای انتقال، سازمان‌ها می‌توانند به فرصت‌های جدید برای نوآوری و رشد در یک محیط پویا نگاه کنند.

Calsoft به مدت 23 سال شریک VMware بوده است و اخیراً به عنوان نماینده رسمی Broadcom-VMware Reseller مفتخر شده است که تجربه و تخصص فوق العاده ای را در پلتفرم کلی NSX به ارمغان می آورد و می تواند متحد مورد اعتماد شما برای مهاجرت NSX-V به NSX – T باشد.

منبع: https://www.calsoftinc.com/blogs/key-differences-between-nsx-v-and-nsx-t-you-need-to-know-before-migration.html